Saç ölü doku olup, kafa derimizde ve vücudun çeşitli yerlerinde bulunan kıl kökü keselerinden sürekli olarak üretilmektedir. Yağ bezlerinin salgıları ile saçlar su geçirmez bir tabak ile kaplanır. Bu tabaka sayesinde saçlar canlılık ve parlaklık kazanır...
Yanmış Saç Bakımı

Bu yağ tabakası bakımsız saçlarda istenmeyen ölçüde çoğaldıklarında yıkanarak temizlenmeleri gerekmektedir. Fakat çok sık yıkanan saçlarda, yıkanma ile tüm yağ alınır ve saçların cansız bir hal almasına sebep olur. Saçlara uygulanan perma gibi işlemler yapılırken ısı ya da kimyasal maddeler, saçın kimyasal yapısını değiştirmekte ve saçı yakmaktadır. Yanmış saç bakımı ile ilgili birçok madde piyasada olsa da maalesef onlarda saça bir o kadar zarar veren kimyasallar içermektedir. Doğal ve saçın ihtiyacı olan ürünlerle bakım yapılmadığı sürece saç kendisini asla toparlayamayacaktır.

Peki, yanmış saça ne iyi gelir? Saçlara aşırı derecede uygulanan kimyasallar veya saç kurutma makineleri ile aşırıcı derecede kurutmak saçlara zarar vermektedir. Silikon, sülfat, alkol içeren saç bakım ürünlerini saçlarımız için kullandığımızda her saç telimiz zarar görmektedir. Silikonlar; tüm saç derisini zamanla kaplayarak saç derisinin hava almasına engel olmaktadır. Saçlara parlaklık vermesi ve saçların kolay taranması açısından pek çok kişinin kullandığı silikon içerikli bakım ürünlerine son!. Keratin bakım ürünleri katkısız ve yapılandırıcı özellikleriyle saçınızı kimyasallardan korur ve besleyici yağı sayesinde saçınızı canlı ve parlak tutar.

Saçı çok köpürttüğünüzde ve çok yıkadığınızda sülfatların neden olduğu saç ve saç derisinde kuruma görülebilir. Keratin şampuan kullanımı ve nemli tutmak için de her gün keratin krem ile saçınızı nemli tutabilirsiniz. Özellikle bu yöntem kıvırcık veya boyalı saçlar için en iyi çözüm yollarından birisidir. Doğal olmayan Saç bakım ürünlerindeki alkol saçlardaki  yağların kurumasına sebep olmaktadır. Alkol yerine doğal koruyucular ile yapılan organik ürünlerin kullanımına dikkat etmelisiniz.

Yanmış saçlar nasıl onarılır?

Saç yanması belirtileri; kırıkların saç diplerinden uçlarına kadar her alanında olması ve saçınıza her dokunduğunuzda keçe tüyü düşüncesi vermesidir. Çoğunlukla boyalı, çok fön çekilen saçlar da görülmektedir. Kuaförde veya evde yapacağınız yanlış boya işlemleri sonucunda görülmektedir. Yanmış saç bakımının en iyi yolu, 2-4 ay kadar saçlarınızın boyadan veya aşırı ısıalan işlemlerden uzak durması gerekmektedir.

Yanmış Saç Nasıl Düzelir?
Aşama 1

Hasar gören uçlardan kurtulmak için kuaförünüzden süsleme talebinde bulunun - hasarları saç uçlarınızın yenilenmesi için uçları kestirip kısaltabilirsiniz.

Adım 2

Isıtıcılardan bir süre uzak durun. Fön, maşa gibi saça ısı tesiri yayan makineleri bir süre olsun hayatınızdan uzaklaştırın.

Aşama 3

Eksik nemin geri yüklenmesine yardımcı olmak için saçlarınızı nemlendirici keratin şampuanla yıkayın. Keratin şampuan, besin, antioksidan ve koruyucu doğallık sağlaması yönünden saçınızı yeniden yapılandırılmasına yardımcı olacaktır.

Aşama 4

Saçınızın kütikülündeki ve pürüzsüz uçurumdaki çatlakları doldurmaya yardımcı olmak için protein bazlı bir keratin saç kremi kullanın.

Adım 5

Isıl işlem yapmadan önce saçlarınızı tamamen kurutun. Kurutma cihazını kullanmadan önce saçınızı havluyla tamamen örtün veya havanın kurumasına izin verin. Düz bir demir kullandığınızda saçlarınız ıslak ise, demirdeki ısı saçları kaynatarak saçınıza zarar verir.

Ek Bilgi

Yanan saçlar için ne yapılmalı? Sorusuna birçok cevap bulabilirsiniz. Ancak cevapların çoğunluğu kimyasal ve saçınızı kesinlikle eski haline getiremeyecek sonuçlar vermektedir. Bu nedenle insanlar artık doğal ve katkısız ürünlere yönelmiştir. Biliminde buna katkısı büyüktür. Çünkü bilim insanları daima, kimyasalların insan vücuduna yarardan çok zarar sağladığını vurgulamıştırlar. Keratin bakım ürünleri saflığı ve doğallığıyla saçın kendi yapısından yani proteinden üretilmiştir. Yıpranan saç tellerine nüfus ederek onarır aynı zamanda saç derisinin ihtiyacı olan besin değerlerini sağlar. Uzmanların önerdiği en iyi tedavi yöntemi keratindir.

Yorum

destek.png