440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM

Makaleler » Saç Bakımı » Keratin nedir? Ne işe yarar? Evde keratin bakımı nasıl yapılır?

Keratin nedir? Ne işe yarar? Evde keratin bakımı nasıl yapılır?

 

 

 

Doğal Keratin Nedir?

Keratin, çok değerli bir proteindir ve saçlarımız için en önemli yapı taşlarından biridir. Bu değerli protein, saç tellerinde doğal olarak bulunduğu gibi, tırnak ve ciltte de  aynı zamanda bulunmaktadır.

Vücudumuzda doğal olarak bulunan bu proteinin, saçlarımız için birçok yararları vardır. Özellikle saç tellerine, çok yararlı olması bakımından günümüzde bir çok  saç serumu, şampuanı, saç kremi, saç maskesi gibi ürünlerin içerisinde doğal keratini görebilmek mümkün.  Özellikle parlaklık, canlılık, onarım, güçlendirme veya hızlı uzama etkisiyle ön plana çıkmaktadır.  Bu yüzden, keratin içeren saç ürünleri diğerlerine oranla, daha çok tercih edilmektedir..
 

Sıvı Keratin Nedir?

Keratin konusu gündemdeyken özellikle de kuaför dünyasında, daha çok saç düzleştirme veya kuru, sert, dalgalı saçları düzleştirme, sakinleştirme, yatıştırma akla gelmektedir. 
Oysa sıvı keratin bambaşka bir etkiye sahiptir. Yıpranmış, yanmış saçlarda mucize etkiye sahip bir üründür. Krem kıvamında değildir ve su kıvamında özel bir yapısı vardır. 
 

Kaç Çeşit Keratin Bakımı Vardır?

İki çeşit saç bakımı vardır. Birincisi ve en önemlisi onarıcı, besleyici, güçlendirici, hızlı uzatan keratin bakımı ki, bu tamamen sıvı keratinlerle yapılmaktadır. Genellikle boyama işlemlerinden sonra yıpranan, kırılan ve kopan hasarlı saçlara ve ayrıca dökülen, yavaş uzayan saçlara olmak üzere iki farklı önemli alanda faydaları tartışılmaz kadar çoktur.  

İkinci keratin bakımı ise, dalgalı, kıvırcık, karışık, dolaşık, zor taranan, sert, kuru ve kabaran saçlar için pürüzsüz, düz bir görünüm için kullanılan keratin bakımlarıdır.


Keratin Saçı Döker mi?
Saç için önemli bir işlevi olan keratin, bir tür doğal protein olarak bilinir. Saça fayda sağlayan çok önemli bir işleve sahiptir. Vücudun kendiliğinden üretebildiği bilinen keratin, özellikle saç bakımlarında kullanılmaktadır. Asla saç dökmediği bilimsel araştırmalar ve klinik deneyler sonucu ispatlanmıştır.

 Hassas yapıya sahip olan saçlar için, özellikle güvenilir ve patentli ürünler tercih edilmelidir. Saç bakımı kuaförlerde yaptırıldığında, saf keratin içeren  güvenilir ve kaliteli ürünler kullanan bir kuaförde keratin saç bakımı yapılmalıdır.  Kimyasal bir işlem olarak da bilinen diğer düzleştirici keratin uygulamasının sık tekrarlanması ise uzun vadede saç için az da olsa  zararlı olabilmektedir.


Saf Keratin Ne İşe Yarar?
Son günlerde oldukça sık sık duyduğumuz ''saf keratin ne işe yarar?'' sorusu merak edilmektedir. Brezilya fönü veya düzleştirici keratinden saf keratini ayırmak gerekir. Saçlarımız için birçok sayıda farklı farklı faydaları bulunan saf keratinin, saç telleri için koruyucu bariyer görevini görmektedir. Bu sebeple de saf keratin konusu önemli olmaktadır. 

Ayrıca saf keratin veya sıvı keratin saçların sağlıklı uzamasına çok çok yardımcı olmaktadır. Sadece saçlarınız için değil aynı zamanda tırnaklarımız ve cildimiz için de bir çok faydaya sahiptir. Tırnakların da sağlıklı ve güçlü bir görünüme sahip olmasına, cilt için daha parlak ve daha taze bir görünüm sağlamasına yardımcı olur. 


Keratin Eksikliği Saç Sağlığını  Etkiler mi?
Saç için önemli bir protein olan keratinin eksikliği, bir çok olumsuz etki ortaya çıkarmaktadır ve Vücut için gerekli olan keratin üretilmediğinde, var olan keratin azaldığında, özellikle saçlarda biraz olumsuz etkiler meydana gelmektedir. Bu etkiler ise; saçın parlaklığını kaybetmesi, koruyuculuğunu azalarak biraz güçsüzleşmesidir. Tekrar bu özellikleri geri kazanmak için, keratin içeren saç ürünleri kullanılmaktadır. Özellikle, keratin bakım yapılarak saçlar için, güzel sonuçlar alınabilmektedir.

Keratin Ne Zaman Kullanılır?
Keratin kullanılması için, genellikle belirgin bir zaman kriteri yoktur. Ne zaman kullanılırsa, aynı etkiyi verir. Bu sebeple, ne zaman kullanılması gerektiği konusunda, kişilerin tercihine veya isteğine bağlı olmaktadır. Herhangi bir zaman keratinin için farklı bir etkisi yoktur.  Zaman konusu da, tamamen kişisel bir tercih meselesi olarak, karşımıza çıkıyor. Herhangi bir zaman vermek asla doğru değildir.

Keratinin Saçlara Faydaları Nelerdir?
İnsanların  keratin proteini için en çok merak ettiği konu, faydasının neler olduğudur,  keratinin bilinen bir çok faydaları bulunmaktadır. Özellikle de, keratinin saça faydaları saymakla bitmez. Saç telleri için sert işlemlere karşı adeta kalkan görevi yapar. Saçın parlak ve güçlü görünmesini, aynı zamanda sağlıklı uzamasını sağlamakta etkilidir. Hatta sadece saçlar için olmamakla birlikte, tırnaklar veya cilt için,  oldukça faydalı bir proteindir. Cildin daha parlak görünmesini sağlarken, tırnakların da güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. 

 

Keratin Hangi Saç Tiplerine Yapılır?
Saçların çok çabuk yıpranması ile birlikte, saçların güçsüzleşmesi veya görünümündeki parlaklığın azalmasından kaynaklı,  keratin bakımı yapılması gerekmektedir. Özellikle saçlarını çok sık boyatan kişilerin, bu bakımları 2-3 ayda bir yapılması önerilmektedir. Saç renginin açılması ile saçın gücünü kaybetmesi ve incelmesi saçlardaki keratin oranını azalmaktadır. Bu yüzden,  koyu renk saçları sarı tonlarına boyatanların keratin bakımı işlemini yapmaları veya yaptırmaları acilen önerilmektedir. 

Keratinin Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?
Saç için yapılan keratin bakımının süresi,  kişiden kişiye değişebilmektedir. Keratin uygulanmasından itibaren, 3 ay etkili olabileceği gibi, daha kısa sürede bu etkiyi yitirilmesi mümkün olmaktadır. Sürenin uzunluğunu veya kısalığını etkileyen faktör saçın cinsi, saçın uzunluğu ve kişinin saça uyguladığı rutinlerdir. 


En İyi Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?
 Öncelikle, keratin bakımı yapılacak  saçın yıkanıp, temizlenmesi gerekmektedir. Ardından temiz saça keratin bakım uygulanmaktadır. Keratin saç bakımı yapılırken, ürünün eşit bir şekilde dağıtılarak bütün saç tellerine etki  etmesi sağlanmaktadır. Bakım uygulandıktan sonra, bekleme süresi yaklaşık 35 dakika olmaktadır. Bu süreden sonra, saç düzleştiricisi ile saçlar düzleştirilerek bakım tamamlanır. 

 

Keratin Yükleme Nedir? Ne Anlama Gelir?
Saçlarda keratin proteinin azalması ile birlikte saç telleri;  zayıf, cansız veya kabarık görüntüler ortaya sunmaktadır.  Keratinin saça faydaları bilindiği için, ister evde veya kuaförlerde saça keratin yüklemesi yapılmaktadır. Bu uygulama ile, saçlardaki protein eksikliği giderilerek, saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanmaktadır. Saçları çok işlem görmüş kişiler ile, saçlarında keratin eksikliği belirtilerini gören kişiler için, yapılan bu bakımla saç onarılır ve sağlıklı bir hale getirilir.


Doğal Keratin Bakımı Nedir?
Keratinlerin azalması ile saçlar, parlaklığını kaybetmiş ve sağlıksız bir görüntü ortaya çıkmış olur. Saçlardaki bu kötü görüntüden hoşlanmayan pek çok insan ise, kuaföre giderek keratin bakımı yaptırmaktadır. 

Yapılan bakım sonrasında saçlar daha güçlü ve parlak görüntüsü ile göz kamaştırmaktadır. Saça keratin bakımı yapılması ile, yıpranan saçlar daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmaktadır. Ayrıca; kuaföre gitmek istemeyen veya gidemeyen insanlar için, bir çok markanın saf keratin içeren saç ürünleri oldukça fayda sağlamaktadır.

 

Saf Keratin Serum Nedir?
Saç bakımı en çok önem kazanan kategorilerden biridir. Özellikle; keratinin saça sağlamış olduğu faydalar ile, keratin içeren saç ürünleri oldukça popüler hale gelmiştir. Pek çok markanın şampuan, saç kremi ve saç maskesinden sonra, farklı saç serumlarını da piyasaya çokça sürdüğü görülmektedir.

 Bunlar içerisinde en  çok keratin saç serumunun faydaları  fazladır. Saç dokusunu güçlendirmekle kalmayıp; saç sağlığını koruyan, yumuşacık ve daha parlak bir görüntü sağlayan en iyi saç bakım ürünüdür. Saça birkaç damla da olsa kolay uygulanabilen  bu ürünler;  ister saç dibine, istenirse saç uçlarına da uygulanabilmektedir.

Doğal Keratin Saç Botox Nedir?
Saç telleri çabuk yıpranabilmektedir. Yıpranan saçlarının içerdiği keratinin miktarı azaldığı için, bu açık keratin bakımları ile arttırılmaya çalışmaktadır. Bu işlemlerden birisi de, keratin botoks işlemidir. Pek çok insanın duyup keratin botoksu nedir? diye sorduğu bu işlem, saça kaybetmiş olduğu keratinin sağlanmasıyla saça parlak, güçlü ve daha sağlıklı uzamasına neden olacak bir çok faktör sağlanmış olmaktadır. Etkisinin 3 - 4 ay sürebileceği bu işlem, saçın sağlıklı bir yapıda olmasını sağlamaktadır. 

 

Keratin İçeren Şampuan Ne İşe Yarar?
Keratinin saça faydaları, oldukça fazla sayıdadır.  Günümüzde pek çok markanın da saç bakım ürünlerinde kullanılmasıyla çokça ön plana çıkmıştır. Bu yüzden insanlar, daha çok saç bakım rutinlerinde, doğal keratin ağırlıklı bakımlar yapmaya başlamıştır. 

Saçlara daha çok parlaklık ve güçlü bir görünüm sağlayan bu protein, ayrıca saçın daha hızlı uzamasını da sağlayarak pek çok isteği bir arada karşılamaktadır. Bu yüzden keratinli şampuanlar,  günümüzde en çok tercih edilen şampuanlar sırasında yer almaktadır..

 
Keratin En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?
Keratin, bir protein türü olduğundan,  bir çok besin içerisinde de bulunmaktadır. Keratin, en çok hangi besinlerde bulunur? sorusunun cevabı ise; et, süt ve yumurta vb. temel besin maddelerinde çokça bulunmaktadır. 


Diğer yandan, her yemeğin olmazsa olmazı dediğimiz soğan, balık çeşitleri arasından somon balığı, tatlı patates, lahana, brokoli ve pırasa gibi sebzelerde dahi bulunmaktadır. Hemen hemen her besin içerisinde,  keratin bulunması sebebiyle,  kolayca vücuda alınabilmektedir.  Sebze, et ve süt ürünleri tercih edilerek, vücuttaki keratinin miktarı oldukça artmakta ve bir çok faydayı beraberinde getirmektedir.


Keratin Bakımı Sonrasında Saçlar Ne Zaman Yıkanır?
Keratin bakımı sonrası, saçların hemen yıkanması önerilmemektedir. Kişilerin keratin bakımı yaptırdıktan sonra, bir çok konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Keratin saç bakımı yaptırdıktan sonra, saçların 2 - 3 gün kadar yıkanmasından kaçınılmalıdır. Bu bakımı yaz aylarında yaptıran kişiler  klorlu ve tuzlu su, keratinin etkisini azalttığı için, havuz veya deniz aktivitelerine biraz ara vermeleri  gerekmektedir..  Kullanıcılar bakım sonrası bu faktörlere dikkat ederlerse, daha uzun süreli kullanım sağlamaktadır.

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın

Alışveriş Sepetim