440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 440 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM

Makaleler » Saç Bakımı » Brezilya Fönü Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir ?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir ?

Brezilya Fönü Nedir? 

Brezilya fönü nedir, evde brezilya fönü nasıl yapılır, gibi konularda merak ediyorsanız eğer; Brezilya Fönü yapmak hiç de zor bir işlem değil. (30-50 ml) düzleştirici keratin kreminin saçlara sürülerek, (180-240 dereceye ayarlı) düzleştirici cihaz ile (6-12 defa) preslenmesiyle yapılabilen oldukça kolay bir uygulamadır. 


Fakat kullanırken hata yaparsanız saçınızı yakabilirsiniz. Tercih ettiğiniz ürün içeriğinde formaldehit varsa, gözlerinizi ve boğazlarınızı tahriş edebilir. İşte bu riskleri almadan brezilya fönü nasıl yapılır, tane tane sizlere anlatacağız. 
Brezilya fönü, ''kalıcı fön veya saç düzleştirme'' ifadesinin kuaförlerde yaygın olan adıdır.  İlk defa Brezilya'da uygulandığı için bu adı almıştır. Asıl amacı kıvırcık, dalgalı ve kabarık saçların aylarca düz kalmasını sağlamaktır. Ve hergün, her sabah saçınızı düzleştirme zahmetinden kurtarmaktır.


Fakat yanan, yıpranan saçınız varsa, onarım ve bakım yapmak için brezilya fönü kullanmayın. Yanan, yıpranan saçları kurtarmak için, saçınıza önce doğal, gerçek, sıvı keratin yüklemesi yapmalısınız. Yani brezilya fönü öncesinde saçınızı hem onarmalısınız hem de güçlendirmelisiniz. Yoksa saçınız hasar alabilir.

Birezilya fönünün bazı keratin bakımları ile benzer yanları var. Bu bakımdan brezilya fönü nasıl yapılır, konusuna geçmeden önce aradaki farkı iyice öğrenmenizde fayda var. Çünkü sürekli bu iki saç bakımı birbirine karıştırılıyor. Yanlış ürün kullanırsanız eğer, saçınıza zarar verme ihtimali de var. Bu yazımızın aşağı kısmında bunları sizlere ayrıntılı olarak anlatacağız. Bunları mutlaka okumalısınız. Fakat en önce, brezilya fönü nasıl yapılır, konusundan başlıyoruz.


Brezilya Fönü Nasıl Yapılır:


1.    Saçlarınızı 2 veya 3 defa sıcak suyla ve şampuanla yıkayın, havlu ile %80-90 civarı kurutun. Ve %10- 20 oranında nemli bırakın. Plastik eldiven giyin.

2.    Saçlarınızın uzunluğuna göre, uygun miktarda kreminizden uygulayın. Sık dişli bir tarak ile saçınızı 10-15 dakika boyunca devamlı tarayarak fazla kremleri bir kenara atın.

3.    15 dakika kadar daha beklettikten sonra da ılık ayarlı fön makinesiyle düz bir şekilde fön çekin.

4.    4-6 kadar tutamlara ayırdığınız saçınızı en az 8 ile 12 defa düzleştirici cihaz ile 180-240 derece pres yapın ve saçınızı yıkamadan iki gün bekletin. 

5.    Sonrasında saçınızı şampuanla 2 defa yıkayın, tekrar saçınıza krem olmadan düzleştirici geçin ve işlemi bitirin. (Saçlarınız çok sert, kalın ve kıvırcıksa,  ikinci defa işlemi birebir aynen tekrarlayın. Böylece saçlarınız daha uzun süre düz kalacaktır.) 

Keratin Bakımı ile Brezilya Fönü Arasındaki Fark Nedir?

 


Brezilya fönü kıvırcık, dalgalı saçları düzleştirme işlemidir. Keratin bakımı ise, yanmış, yıpranmış saçları onarır. Şimdi şöyle düşünüyor olabilirsiniz: Brezilya fönünü diğer keratin bakımlarından farklı kılan nedir? Neden brezilya fönünü tercih etmeliyim? Çünkü Brezilya fönü, keratin bakımına oranla, aşırı kıvırcık saçlarda oldukça avantajlıdır. Aylarca hayal ettiğiniz düz saçlara zahmetsiz kavuşabilirsiniz.


Fakat aşırı işlemlerden kaynaklanan hasarlı saçlarınız varsa, düzleştirme öncesinde gerçek sıvı keratin yükleyerek, saçlarınızı ciddi bir bakıma almalısınız. Bu bakımdan, son zamanlarda düzleştirme öncesinde, özellikle yıpranmış saçlara Liquid Keratin Bakım uygulaması ile saçlara keratin yüklenmesi, çok tercih edilen bir uygulama oldu.


Fakat piyasada maalesef bazı Keratin Bakımları da,  Brezilya Fönü gibi saç düzleştirici olarak biliniyor. Oysa keratin bakımının asıl amacı, yıpranmış saçları onarmaktır. Fakat brezilya fönünün formaldehit içeriyor olması, boğazları ve gözleri yakması gibi sebeplerden dolayı, bazı hassas müşterileri kaybetmemek adına, kuaförler tarafından ismi değiştirilerek (Keratin Bakımı olarak tanıtıldığı için,) bazılarında kafa karışıklığına sebep oldu. 


Brezilya Fönü, keratin bakımı ile beraber uygulandığında ise, muhteşem sonuçlar vermesi ve kolay bir işlemle gerçekleşiyor olması yüzleri güldürüyor. Çünkü, işlem sonrasında saçınız daha canlı, bakımlı, düz bir şekil almış ve harika bir görünüme gelmiş olur. Kazanacağı ışıltılı ve ipeksi güzel görünümden bahsetmeye ise hiç gerek yok!

 

Brezilya Fönü İşlemi Sonrası Saçlar Tamamen Düz Kalıyor mu?

 

Brezilya fönünün güzel sonuçlarını duymak, kulağa mucize gibi geliyor! Dolayısıyla çok merak ediyor olabilirsiniz; saçlar gerçekten de aylarca düz kalıyor mu? Bu tamamen sizin saç yapınıza ve talebinize bağlı diyebiliriz. Saça ne kadar yüksek ısı uygulanırsa ve ne kadar fazla pres yapılırsa o kadar uzun süre düz kalacaktır. Bu nedenle, sizin hedeflediğiniz süreye göre saç tellerine ısı uygulanarak, 3-6 ay kadar düz saçlara kavuşmanız mümkündür.


Burada en önemli şey, saçınızın doğal yapısıdır. Yani saçınız çok kıvırcık ise, 2 ay, normal kıvırcık veya dalgalı ise, 3-4 ay, hafif kabarık ve tülerik ise, 3-6 ay düz kalabiliyor. Saçlarınız çok ince telli, zayıf, güçsüz ve hassaslaşmış bir yapıda ise, zaten yüksek ısıya dayanamaz, hasar alabileceğinden dolayı yüksek ısı uygulanmaz.  Kontrollü normal bir ısı ayarıyla ancak 1-2 ay kadar düz kalabilir. 

 

Brezilya Fönü Saça Zarar Vermiyor mu, Kullanıcı Yorumları?

 

“Saçın bu kadar ısı alması sağlıklı mı, saç tellerimiz yanmaz mı, saça zararları” gibi yorumunuzu duyar gibiyiz. Haklı endişelerinizi hemen cevaplayalım. Birçok uzman, kullanma kılavuzuna harfiyyen uyulduğunda, güvenli olduğu konusunda hemfikirdirler. 
 

Aslında (formaldehitsiz üretilmek şartıyla) brezilya fönünde, saçlara hasar verebilecek kimyasal anlamda neredeyse hiçbir zararlı madde yok. Sizin kaygınız varsa, ısı derecesinin ve düzleştirici cihaz  ile yapılan seans sayısının saçınızın yapısına göre azaltılmasını talep edebilirsiniz. Daha önce saçınız röfle, platin veya ombreden yıprandıysa, elbette düzleştirici cihazın ısısını düşürmekte fayda var. 

 

Brezilya Fönü İşlemi ve Brezilya Fönü Etkisi Ne Kadar Sürüyor?
 

Tüm işlemin süresi yaklaşık bir buçuk - iki saat sürer. İki gün bekletenler de var. Evde kendiniz işlem yaparsanız bu süre biraz daha uzayacaktır. Sonrasında hayalinizdeki pürüzsüz, canlı saçlara kavuşursunuz.
 

İşlem sonrasında tuz, sülfat ve klorin içeren şampuanlar kullanmazsanız 3-4 ay boyunca bu görünümü koruyabilirsiniz. Sık sık yıkamadığınız durumlarda ise, bu süre uzayabilir. Alnınızdan ve saç diplerinden başlayarak saç tellerinin hafiften kıvrılmaya başladığını gördüğünüzde, bu yeni işlem yapmak için, vaktin geldiğinin işaretidir. 


Brezilya Fönü Boyalı Saçlara Uygulanabilir mi?
 

Bu konuda içinizi tamamen ferah tutabilirsiniz. Brezilya fönünün ve keratin bakımının boyalı saçlara uygulanmasında hiçbir sakınca bulunmuyor. Hatta bu işlem, saçınızın renginin daha uzun süre canlı kalmasını bile sağlar. Aynı gün içinde saçını boyatıp Brezilya fönü yaptıranlar var. Denemekten korkmayın!


Brezilya Fönü Sonrasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?
 

Bir çok keratin bakım uygulamalarında olduğu gibi hayatı durdurmanıza gerek yok. Rahatlıkla denizde ve havuzda yüzebilir, spor salonuna gidebilir, yoga derslerinize devam edebilir, saçlarınıza her zaman istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. 
 

Yine de bakımın etkisinin uzun soluklu olması için bazı saç rutinlerinizi değiştirmek faydalı olabilir. Günlük kullandığınız şampuanınızı keratin şampuanı ile değiştirebilir, duş sonrası  uygulayabilir ya da saf sıvı keratin serumlar kullanmaya başlayarak saçlarınızın ışıltısını uzun soluklu hale getirebilirsiniz.

 

Düzleştirici Keratin Saç Bakım Seti - Brezilya Fönü (2'li Set) Ürünümüze Görsele Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
Hilal Kadim
02 Ağustos 2022
Çevremde saçlar ile ilgili konu açıldığında sürekli duyuyordum Liquid Keratin markasını tavsiye edenleri sonunda deneme fırsatım oldu ve artık bende sizi çevreme öneriyorum :) Saçlarım dalgalı ama düz seviyorum ve sürekli fön ve düzleştirme makinası kullanmaktan saçıma saç demek zor o kadar kötü olmuştu benmle konuşarak yönlendirmeniz sayesinde saçlarım sağlığına kavuştu sonra da düzleştiricinizi söylediğiniz şekilde kullandım ve düz ve yumuşak yapısı oldu snki doğal hali bu gibi çok güzel ????

Jale Fifi
02 Ağustos 2022
Saçlarımı düzleştirmek için her gün ne çok zaman kaybediyormuşum liquid keratin düzleştirici krem kullandıktan sonra sabah daha çok uyumaya başladım

Ceyda Yılmaz
01 Ağustos 2022
Merakla araştırma yaparken sayfanıza rastladım güzel bir yazı ürünlerinizi kullanmayı iple çekiyorum, merakla kargomu bekliyorum.

GÜL FİDAN
02 Eylül 2021
Kuaförde yaptırdığım ile likit keratin arasında baya fark vardı. Breizya fönü 3-4 hafta sonra saçımı çok kuru ve kötü gösterdi zaten vaktim yok bi daha gidip yaptıramadım o yüzden likit keratini evde rahat raht uyguuyorum bakım amaçlı yapıyorum saf keratinler bir harika kullanamnızı tavsiye derim

Hayriye Kutlu
02 Ağustos 2021
Liquid keratin farkıyla keratinin bakıma brezilya fönünün ise düzleştirmeye etkisinin olduğunu öğrendim. ben günlük bakım seti olan saç kremini ve şampuan kullanıyorum. şampuanı gerçekten çok güzel. tek sorun az köpürmesi. onun için müşteri temsilcilerini aradım .müşteri temsilcileri şampuanın sülfatsız olduğundan ve kimyasal içermediğinden dolayı köpürmediğini söyledi. ikinci yıkamamda rahat bir şekilde köpürüyor. saç derimi büyük ölçüde rahatlattı kepeklenme de yapmıyor tavsiye ederim

Alışveriş Sepetim