Makaleler » Blog » Sıvı Keratin Nedir? Saçlara Faydaları Nelerdir?

Sıvı Keratin Nedir? Saçlara Faydaları Nelerdir?

Sıvı Keratin Nedir?

 

 Kimyasallardan, yüksek ısıdan yanan, boya, perma,oryal veya röfleden yıpranan saçlar için doğal olarak elde edilen Liquid yani sıvı keratin saçlarınızı yeniden onaracak ve canlandıracaktır. 

 

Yıpranmış ve kırılgan saçların bakımında sıvı keratin çok önemli bir proteindir. Bu önem, keratinlerin üstün onarıcı özelliklerinden kaynaklanır. Dünyada şu anda keratinlerden daha iyi saç onarıcı bir madde veya yöntem bulunmamaktadır.


Piyasada birçok keratin ürünleri vardır, fakat maalesef pek faydaları yoktur. Bunun faydasızlığın asıl sebebi, sentetik katkılardır. Keratinler, bu sentetikler yüzünden saçın hasarlı ve kırık noktalarına ulaşamadıklarında etkileri kalıcı olmayabilir..


Sentetik ve kimyasal, içermeyen sıvı keratinlerde durum çok farklıdır. Saça sürüldüğü andan itibaren suyun buharlaşmasıyla kurumaya başlayan keratin proteinleri, saçta iki önemli etkiye sahiptirler.


Birincisi, keratinlerin su moleküllerinin taşıyıcı özelliğinden faydalanılarak, saçtaki hasarlı ve kırık noktalarına ulaşması sağlanır. Suyun buharlaşmasıyla da, su molekülleri keratinlerden uzaklaştırılır. Yalın kalan keratin proteinleri, saça kolayca yerleşirler. Bir nevi saça enjekte olurlar. Diğer sentetik veya bitkisel maddeler gibi yıkandıkça suyla birlikte akmazlar.


Sıvı keratin, diğer adıyla Likid Keratin saçın içine nüfuz etmesiyle de kalmaz; ayrıca her bir saç telinin yüzeyinde, bir film şeridi gibi incecik bir tabaka oluşturur. Bu sayede saçlara hacim ve dolgunluk, işlemlere karşı direnç, güçlendirme, kırık ve yıpranmış saçları onarma, kabaran saçları yatıştırma, kolay taranma, parlaklık, pütürlü saçları pürüzsüz ve ipeksi yapma gibi birçok faydalar sağlarlar.Sıvı Keratin

 

Sıvı Keratin Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

 

 Her bayanın saçına yaptığı işlemler farklıdır. Bir kısmı saçına sadece boya yaparken, bir kısmı da perma veya düzleştirme gibi daha ağır uygulamalar yaparlar. Bu bakımdan yapılan işlemin cinsi, keratin bakımının sıklığını etkiler.

 

 Saça yapılan işlemlerin sıklığı ise ayrı bir önem taşır. Eğer saçınıza sık sık röfle, perma, düzleştirme, renk açma gibi işlemler yapıyorsanız saçınızı daha sık keratin bakımına almalısınız. Bir diğer önemli etken de, saç yapınızdır.

 

Saçınızın yapısında dayanıksızlık, zayıflık ve güçsüzlük varsa, çok daha sık keratin bakımına ihtiyacınız olacak demektir. Keratin bakımının zamanını belirlerken, tüm bu üç ana konuyu birlikte değerlendirerek karar verilmelidir.

 

 Genelde, her işlem öncesi veya işlem sonrası saça liquid keratin yani  sıvı keratin yüklenmesi en mantıklısıdır. Çünkü işlemlerle eksilen keratinleri geri kazandırmak gerekir ki, saçlarımız deforme olmasın. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır