Makaleler » Saç Bakımı » Saf Keratin Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Saf Keratin Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Saf Keratin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Söz konusu ışıldayan saçlar olduğunda, göz önünce bulundurmanız gereken çok şey var. Ancak biz son moda saç modelleri ya da sezonluk saç bakımı ürünlerinden bahsetmiyoruz. Yıpranmış, kırılmış ya da hassas ince telli saçlara sahip olanlar için uzun soluklu ve sağlam bir tedavi sunan keratinden bahsediyoruz! Keratin saçlarınız için bir kurtarıcıdır desek abartmış olmayız. Zira kendisi oldukça güçlü bir protein olarak saçların korunmasında büyük rol oynar. Evet, saçınıza iyi davranmak için keratine ihtiyacınız var. Fakat her şeyden önce saf keratin nedir, keratin faydaları nelerdir, saf keratin nasıl kullanılır bu soruların cevaplarını biliyor olmanız gerek.

Saç için saf keratin kullanımı ve keratin tedavileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin…

Keratin Nedir?

Saf keratin tedavisinin ne olduğunu açıklamadan önce, keratinin ne olduğunu ele alalım. Keratin saçlarınız, cildiniz ve tırnaklarınızın temel yapısal yapı taşı olan bir protein türüdür. Keratin, insanlarda da hayvanlarda da bulunur. Keratin toynak ya da tırnak gibi sert yapılardan yumuşak, esnek cilde kadar değişen formlarda bulunabilmektedir. Bu, keratinin aynı zamanda hem ne kadar güçlü hem de ne kadar hassas olabileceğini gösterir.

Keratin, cildin en dış katmanlarındaki saç, tırnak, boynuz, toynak, yün, tüy ve epitel hücrelerinin lifli yapısal proteinidir. Bazı keratin çeşitlerinin ayrıca hücre büyümesi ve protein sentezi gibi önemli hücresel aktiviteleri düzenlediği de bulunmuştur.

Keratin, sıcak veya soğuk suda tamamen çözünmeyen bir yapıya sahiptir. Keratin liflerinin uzunluğu, keratinin içerdiği su miktarına bağlıdır. Tam hidrasyon olduğunda (yaklaşık %16 su içerdiklerinde) keratin lifleri uzunluklarını yüzde 10 ila 12 oranında artırırlar. Keratin dış tabakası hasar gördüğünde hasar, alttaki artık korunmayan yeni hücreleri de etkiler. Bu durum kuru, kırılgan saçlara, çatlamış cilde ya da pürüzlü tırnaklara neden olan şeydir. İşte saça saf keratin serum ile yapılan bakım da tam olarak bu hasarı geri çevirmek ve size pürüzsüz, ipeksi saç telleri vermek için yapılır.

Keratin Serum Nasıl Kullanılır?

Saf keratin, bakımsız saç kütikül tabakasının hasarını düzeltmek ve doldurmak için kullanılır. Keratin tedavisi, saçın disülfür bağlarını gerçekten değiştirmediği için bir perma veya saç gevşetici işlemlerden tamamen farklıdır. Bu da saçın dokusuna bağlı olarak yaklaşık üç ay süren kalıcı bir tedavi sağlar. Keratin tedavisi, ısı ve nem gibi dış etkenlerle saçlarınız arasında bir koruyucu kalkan oluşturur. Kısacası saf keratin uygulaması saç dipleri kadar saçın kendisi için de oldukça verimli bir bakım sunar. Keratin serum faydaları sadece hasarlı saçlara sahip olanlara yönelik değildir. Sağlıklı saçlara sahip olan ancak doğal buklelere ya da dümdüz saçlara sahip olmak isteyenler için de keratin serum harika bir tedavi olabilir.

Keratin Serum Nasıl Kullanılır?

Saç hasar gördüğünde, keratin proteinleri etkilenmiş demektir ve kütiküldeki çatlaklar nedeniyle saç bakımsız hale gelmiştir. Bu da karışıklık, kabarma ve kırılmaya yol açabilir; özellikle de boyalı ve incel telli saç sahipleri için. Saça ısı uygulamanın ve hatta çok sık taramanın bile keratin proteinine zarar verme ihtimali vardır. Dolayısıyla keratin içeriği olan ürünler kullanmak saçtaki bu çatlakları düzeltmede ve zaman içinde saçı onarmada yardımcı olabilir. Saf keratin serumları veya içeriğinde keratin olan saç bakım ürünlerini düzenli olarak kullanabilirsiniz. Evde keratin bakımı yapmaya başlamak için keratin maskeleri de tercih etmeniz mümkün.

Keratin serum uygulamadan önce saçınızın temiz olduğunda emin olmalısınız. Saçınızı uygulamadan önce yıkamalısınız, sonra değil. Bu çok önemli! Keratin serum uygulamanızdaki amaç saçınızı zararlı dış etkenlere karşı korumaktır. Dolayısıyla serumu, kaçınmaya çalıştığınız kir ve dış etkenleri içeren, yıkanmamış saçlara uygulamak mantıksız olacaktır. Dikkate almanız gereken bir diğer faktör de kullandığınız şampuan ve saç kremi. Saçınızda kullandığınız her şeyin birlikte çalışması için saf keratin serum içeren bir ürün yelpazesi seçmeye çalışın. Keratin şampuanı ve keratin saç kremi kullanabilirsiniz. Birbirinize ters düşen içeriklere sahip ürünlere sahip olmadığınızdan emin olun. Ya da en azından tuzsuz şampuan veya sülfatsız şampuan kullanabilirsiniz.

Keratin serum saçınızın kendisi içindir, haliyle kafa derisi için herhangi bir amaca hizmet etmez. Hatta ve hatta saç derisine uygulandığında, gözenekler tıkanmaya ve birikmeye neden olabilir. Bu nedenle saç serumu kullanırken, saçlarınızın ortasından saç uçlarınıza kadar uygulayın. Ardından kuruyan ve serumu iyice emen saçınızı ılık ve bol su ile durulayın. Kurutmayın, ama havlu ile ıslaklığını alın.

Bu çok yönlü ve uzun soluklu keratin bakım seansını gerçekleştirebilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi Liquid Keratin ürünlerinde bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
popup reklam
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır