200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM

Makaleler » Saç Dökülmesi » Saç Dökülmesine Karşı Tüketmeniz Gereken 5 Önemli Vitamin

Saç Dökülmesine Karşı Tüketmeniz Gereken 5 Önemli Vitamin

Saç Dökülmesine Karşı Tüketmeniz Gereken 5 Önemli Vitamin

Vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi saçların da sağlıklı olması için tüketilmesi gereken besinler ve vitaminler vardır. Hatta saç dökülmesi söz konusu olduğunda ilk sebeplerinden biri yetersiz beslenmedir. Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler de saç sağlığını etkileyen, ancak üzerinde kontrolümüz olmayan etkilerdir. Dolayısıyla iyi beslenmek, saç dökülmesine karşı önlem almanın ilk kuralıdır.

Saç dökülmesi neden olur, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesine karşı vitamin takviyesi almak gerekir mi, saç dökülmesini engellemek için hangi vitaminler gerekir? Hepsinin cevabı veriyor ve saç sağlığı için önemli olan 5 vitamini aşağıda sıralıyoruz:

1)A Vitamini:

Tüm hücrelerin büyüyebilmeleri için A vitaminine ihtiyaçları vardır. Tüm hücreler derken vücudun en hızlı büyüyen saç hücrelerinden de bahsediyoruz. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde yapmasına yardımcı olur. Sebum kafa derisini nemlendirir ve saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. A vitamini eksikliği olan diyetler saç dökülmesi de dâhil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Yeterli A vitamini almak önemli olmakla birlikte, fazlası da oldukça zararlı olabilir. Saç dökülmesi için vitamin almaya çalışırken tam tersine sebebiyet verebilirsiniz. Zira çalışmalar, aşırı dozda A vitamininin saç dökülmesine sebep olabileceğini göstermektedir. Tatlı patates, havuç, kabak, ıspanak ve lahana, A vitamini haline getirilen beta-karoten bakımından zengin besinlerdir. A vitamini süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir. Morina karaciğeri yağı özellikle iyi bir kaynaktır. A vitamini takviyeleri internet üzerinden de bulunup satın alınabilir.

2) B Vitamini

Saç bakımı için en iyi bilinen vitaminlerden biri biyotin B vitamin kompleksi ailesine ait bir vitamindir. Çalışmalara göre, saç dökülmesi B vitamini eksikliği ile rahatlıkla ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, diğer adı B7 vitamini olan biyotin eksikliği oldukça nadir görülen bir eksikliktir. Çünkü biyotin, neredeyse bütün besinlerde bulunur. Diğer B vitaminleri de saç sağlığına faydalıdır; kafa derisi ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olurlar. Bu süreçler saçların sağlığı için oldukça önemlidir. Kepekli tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve koyu, yapraklı yeşillikler de dâhil olmak üzere birçok gıdadan B vitamini alınabilir. B12 vitamini için ise hayvansal gıdalar en iyi kaynaklardır.

3) C Vitamini

Serbest radikal hasarı saçların sağlığını olumsuz etkileyebilir ve saçların yaşlanmasına sebep olabilir. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Vücudun saç yapısının önemli bir parçası olan kolajenin üretilebilmesi için gereken proteinler, C vitamini sayesinde oluşturulur. Ayrıca C vitamini saç sağlığı için gereken bir mineral olan demirin de emilmesini sağlar. Çilek, biber, guava ve turunçgiller gibi besinler C vitamini bakımından oldukça zengindir.

4) D Vitamini

Vücuttaki düşük D vitamini seviyesi halk arasında saçkıran olarak da bilinen alopesi hastalığının sebeplerinden biridir. Araştırmalar saç derisindeki hücrelerin D vitamini yardımı ile daha hızlı büyüdüklerini gösteriyor. Maalesef çoğu insan yeterli seviyede D vitaminini vücutlarına alamıyor. Bu yüzden D vitamini alımını arttırmak için bu vitamince zengin besinler tüketmek iyi bir adım olacaktır. Beslenmenin yanı sıra, yeterli güneş ışığı almak vücudun D vitamini üretmesinin en iyi yoludur. Çünkü güneş ışığı vücutta D vitamini üreten tüm hücreleri harekete geçirir. Yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve takviye edilmiş gıdalar, beslenmenize eklemeniz gereken D vitamini içeren besinlerdir. Eğer diyetinize bunları yeteri kadar katamıyorsanız, D vitamini takviyeleri de kullanabilirsiniz.

5) E Vitamini

E vitaminini pek çok saç bakım serumu içeriğinde gözünüze mutlaka takılmıştır. C vitamini gibi, E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır. Birçok çalışma E vitamini takviyesi kullanımının saç artışı sağladığını kanıtlamaktadır. Ayçiçeği tohumları, badem, ıspanak ve avokado, iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
Şeyma Çalı
23 Ağustos 2021
Benim saçlarım çok fazla dökülüyordu tavsiye üzerine bu markanın ürünlerini kullanmaya başladım Şampuan çok ferah ve güzel kokuyo aynı şekilde dip bakım yağı ve gözenek açıcıda. Cidden faydası var. Dökülme sorununu çözünce maskeyi de aldım yumuşacık yapıyor bebek gibi hissediyorsunuz doğal ürünler bi zarar gelmez bilginiz olsun

Gülden Şarlı
04 Ağustos 2021
Yorumlara güvenerek liquid keratinden dökülme seti aldım düzenli kullanmak ve sabırlı olmak gerekiyor belli bir düre sonra etkisini gösterdi. Dökülmelerim şu an da çok çok az severek kullanıyorum tavsiye ederim

Size bir kampanya haberimiz var!

Alışveriş Sepetim