200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM

Makaleler » Saç Dökülmesi » Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Bu makelmizde saç dökülmesi nedir, saç dökülmesi nedenleri, evde saç dökülmesine karşı tedavi, Saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara yanıtları aşağıda bilimsel olarak sıralamış bulunmaktayız. 

 

1. Fiziksel Stres (Vücudun Yıpranması)

 

 

Herhangi bir fiziksel travma, cerrahi, trafik kazası veya ciddi bir hastalık, hatta grip - geçici saç dökülmesi yapabilir.

Bu telojen effluvium adı verilen madde "saç dökülmesine" neden olabilir.Saçın programlanmış bir yaşam döngüsü vardır: büyüme fazı, dinlenme fazı ve dökülme fazı.

 

Bu konuda profesörler şunu diyor; ‘’Gerçekten stresli bir olay olduğunda saç döngüsü şoka uğrayabilir ve ani dökülmeler meydana gelebilir’’.

Saç dökülmesi genellikle travmadan 3 - 6 ay sonra fark edilir hale gelir.

Yapılması gerekenler: İyi haber şu ki vücudunuz toparlandıkça saç büyümeye başlayacak.

 

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

2. Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi

 

 

Gebelik, saç dökülmesine neden olabilecek fiziksel stres türüne bir örnektir. Hamilelikte saç dökülmesi, gebelik sırasında değil doğumdan sonra daha sık görülür.

Yapılması gerekenler: "Saç dökülmesi" yaşarsanız sorun etmeyin, saçlarınızın birkaç ayda tekrar büyüyecektir.

 

3. Saçı Boyama, Şekillendirme, Kimyasal Ürün Kullanımı Sonrası Saç Dökülmesi

 

 

Yıllarca yapılan şiddetli şekillendirme ve yanlış saç bakımları yüzünden saç dökülmesi sorunu açığa çıkar. Aşırı şekillendirmeye örnek olarak sıkı saç örgüleri, saç dokumaları, kimyasalla sertleştirme ve her türlü sert kimyasal,  yüksek sıcaklıkla şekillendirme gibi sayabiliriz.

Bu uygulamalar aslında saç kökünü etkileyebileceğinden, saçlarınız geri gelmeyebilir.

Yapılması gerekenler: Uzmanlar, Lqiuit Keratin Şampuanı  her şampuan kullanımından sonra Liquit Keratin saç kremi kullanmanızı önerir; saçlarınızın kurumasını sağlar, saç fırınının saçınızla temas ettiği süreyi sınırlar ve ısıyla çalışan ürünlerin saça vereceği zarardan saçı korur.

Koruyucu tabaka gibi kalıcı etkiyle saçta kalarak kimyasal etkilerden de saçı korur.

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

 

4. Saç Dökülmesinde Protein Eksikliği

 

 

Diyetinizde yeterince protein almazsanız, Uzmanlara göre vücudunuzun saç büyümesini engelleyen protein eksikliği olabilir. Bu, protein alımının düşmesinden yaklaşık iki üç ay sonra kendini belli eder. 

Ne yapmalı:  Proteinin bir çok büyük kaynağı vardır; balık, et ve yumurta gibi. Hayvansal ürünleri yemiyorsanız Vegan veya Vejeteryan Protein kaynaklarından yemelisiniz aynı zamanda saçınıza Liquid Keratin tedavisi uygulamalısınız.

 

5. Erkek Tipi Saç Dökülmesi

 

 

Üç erkekten ikisi 60 yaşına kadar saç dökülmesi yaşar ve çoğu zaman erkek tipi saç dökülmesinden dolayı olur. Genlerin ve erkek cinsel hormonlarının bir araya gelmesinin yol açtığı bu saç dökülmesi genellikle saçların tapınaklarda kucaklaştığı ve M-şeklinde bir saç çizgisi bıraktığı klasik bir patern izler.

Ne yapılması gerekir: Genlerle kaynaklı durumlar doktorla görüşülmeli.

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri Konusunda destek vermek için Liquit Keratin Şampuanı gibi doğal güçlendiriciler ve Liquit Keratin Serum gibi saç dökülmesini durdurabilen ve büyümesini sağlayan katkısız tedavi yöntemleri bulunur.

 

6. Kadın Tipi Saç Dökülmesi

 

 

Androjenik veya androgenetik saç dökülmesi olarak da adlandırılan kadın tipi saç dökülmesi temel olarak erkek tipi saç dökülmesinin bayan versiyonudur. Uzmanlar, "Kadınlar belirli bir yaşta saç dökülmeye başlayan bir aileden geliyorsa, o halde dökülmeye daha çok eğilimli olabilir" diyor.

Erkeklerden farklı olarak, kadınların soyulan bir saç çizgisi olma eğilimi yoktur, bunun yerine kendi parçaları genişleyebilir ve gözle görülür şekilde saç dökülmesine neden olabilirler.Kadın hormanlarındaki değişim de saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Hormanlarda değişikliğe neden olabilecek şeylere örnek verecek olursak; Kadın doğum hapı kullanımı, menepoz diyebiliriz.

Bu tip durumlarda doktorunuzdan destek isteyiniz.

Ne yapmalı: Liquit Keratin Saç Dökülmesi Seti garantili olmakla beraber doğallığı kanıtlanmış bir ürün olmaktadır. Liquit ile saçlarınıza destek verebilirsiniz.

Stres ve kaygı ile mücadele etmek için daha fazla egzersiz yapmak, konuşma terapisini denemek veya ihtiyacınız olduğunda daha fazla destek almak gibi adımları atın.

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

 

7. Duygusal Stresten Saç Dökülmesi

 

 

Duygusal stresin fiziksel strese oranla "saç dökülmesine" neden olma olasılığı daha düşüktür, ancak örneğin boşanma durumunda, sevilen birinin ölümünden sonra yoğun stresten kaynaklı saç dökülmesi olabilir. Sıklıkla, duygusal stres aslında saç dökülmesini hızlandırmaz. Uzmanlar, stresin yalnızca saçınızda olan bir sorunu daha da kötüleştireceğini söylüyor.

Ne yapmalı: Stres ve kaygı ile mücadele etmek için daha fazla egzersiz yapmak, konuşma terapisini denemek veya ihtiyacınız olduğunda daha fazla destek almak gibi adımlar atın.

 

8. Saç Dökülmesinde Demir Eksikliği (Anemi)

 

 

20 ila 49 yaşları arasında 10 kadından neredeyse birinde, demir eksikliği (en yaygın anemi türü) nedeniyle anemiden muzdarip olup, kolaylıkla tespit edilebilir saç dökülmesine neden olan bir durumdur. Doktorunuz, anemi olup olmadığınızı kesin olarak belirlemek için kan testi yapmak zorunda kalacaktır.

Ne yapmalı: Basit bir demir takviyesi sorunu düzeltmelidir. 

 

9. Saç Derisi Bakımı

 

Saç Dökülmesi ve Tedavi YöntemleriSağlıksız bir saç derisi, saçların büyümesini zorlaştıran iltihaba neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olan deri koşulları seboreik dermatit (kepek), sedef hastalığı ve mantar yarası gibi fungal enfeksiyonları içerir.

Besin değerleri  ve gerekli bakım şartları karşılanmayan kafa derside saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. 

Ne yapmalı:  Enfeksiyon ve hastlalık için tıbbi yardım almalısınız. Saç derisi bakımı için Liquit Keratin ürünleri faydalı olacaktır. Saç derisini sağlıklı kılmak isteyenler, ayrıntılı bilgi için  Keratin Bakım Saç Derisi sayfasını ziyaret etmelidir.

 

 

10. Saç Dökülmesinde Tiroid Bezi

 

 

Hipotiroidizm, zayıf bir tiroid bezi olan tıbbi terimdir . Boynunuzda bulunan bu küçük bez, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme için kritik olan hormonları üretir ve yeterli miktarda hormon pompalamadığında saç dökülmesine neden olabilir. Doktorunuz gerçek nedenini belirlemek için testler yapmalıdır.

Ne yapmalı: Sentetik tiroid ilaçları sorunu halleder. Tiroid düzeyleriniz normale döndüğünde saçlarınız normale dönmelidir.

 

11. Saç Dökülmesinde Vitamini Eksikliği

 

 

Ne yapmalı: Basit takviyeler saç dökülmesini tedavi etmektedir ve sorunu çözmektedir. Diyet değişiklikleri yapabilirsiniz. Balık, et, nişastalı sebzeler ve narenciye olmayan meyvelerde doğal B vitamini bulun. Her zaman olduğu gibi, meyve ve sebzelerde bol miktarda dengeli bir diyet yemenin yanı sıra yağsız protein, avokado ve fındık gibi besinler saçınıza ve genel sağlığınıza iyi gelir.

 

 

12. Bağışıklık Sisteminden Dolayı Saç Dökülmesi

 

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Buna ayrıca alopesi areata denir ve temelde aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Uzmanlar bu durumu "Vücudun kafası karışıyor" diyerek tabir etmişlerdir.. "Bağışıklık sistemi saçları yabancı gibi görüyor ve yanlışlıkla hedef alıyor."

Ne yapılmalı: Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri için tıbbi müdahale sonucu öğrenilen bu sorun aynı şekilde tıbbi yardım ile çözülmesi gerekir

 

13. Saç Dökülmesinde Ani Kilo Kaybı

 

 

Ani kilo kaybı saç dökülmesine neden olabilen bir fiziksel travmanın bir şeklidir. Bu kilo kaybı sizin için nihai olarak iyi olsa bile saç dökülmesi gerçekleşebilir. Kilo kaybının vücudunuzu zorladığı veya doğru yemek yememesinin vitamin veya mineral eksikliklerine neden olması mümkündür.

"Saç dökülmesi" dikkat çekici kilo kaybıyla birlikte, anoreksi veya bulimiya gibi bir yeme bozukluğunun işareti olabilir .

Ne yapmanız gerekiyor: Uzmanlar; ‘Ani kilo kaybı sistemi şoke ediyor ve altı aylık bir saç dökülmesi yaşayacaksınız ve daha sonra kendiliğinden’ düzeliyor diyor.

 

14. İlaçlardan Dolayı Saç Dökülmesi

 

 

Belli bazı diğer ilaç sınıfları saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Bunların arasında daha yaygın olan bazı kan incelticiler ve beta-blokerler olarak bilinen kan basıncı ilaçları. Saç dökülmesine neden olabilecek diğer ilaçlar metotreksat ( romatizmal rahatsızlıkların ve bazı deri durumlarının tedavisinde kullanılır), lityum ( bipolar bozukluk için ), nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID'ler) (ibuprofen dahil) ve muhtemelen antidepresanlardır .

Ne yapmalısınız: Doktorunuz ilaçlarından bir ya da daha fazlasının saç dökülmesine neden olduğunu belirlerse, dozunu düşürmek ya da başka bir ilaca geçmek hakkında onunla konuşun. 

 
 

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri15. Çok fazla A Vitamini

 

 

Dermatoloji akademilerine göre A vitamini içeren takviyeleri veya ilaçları aşmak saç dökülmesini tetikleyebilir. 

Ne yapılması gereklidir: Doktorunuzdan kan tahlili isteyiniz. A vitaminini standart değerlere geri çekebilmek için yapmanız gerekenleri doktorunuza danışınız.

 

16. Steroidlerden Kaynaklı Saç Dökülmesi

 

Uzmanlara göre anabolik steroidler kullanarak bazı sporcular tarafından kas yığını yapmak için kullanılan madde ile saçlarınız dökülebilir hatta saçlarınızı kaybedebilirsiniz.

 

Ne yapmalı: Steroidleri bıraktıktan sonra iyileşme sürecine girecektir. Besin değerlerini sağlayıcı destek olarak Liquit Keratin ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgi almak için " koparak dökülen saçlara evde bakım " adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

     

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
hasan yasin
21 Ocak 2019
29 yaşındayım 2 yıldır saçlarım dökülüyor bir sürü bitkisel tedavi uyguladım ama faydası olmadı liquid keratinin saç dökülme setini kullanmaya başladım 2 haftada sonuç almaya başladım şu an bile eskisine oranla daha iyi durumdayım..

Size bir kampanya haberimiz var!

Alışveriş Sepetim