200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO TÜM SETLERDE %44'e VARAN İNDİRİMLER ! HAVALE EFT %3 İNDİRİM

Makaleler » Saç Dökülmesi » Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi ardında, genetikten kullanılan saç modelleri alışkanlıklarına kadar birçok zararsız bir neden olabilir. Hatta saç dökülmesinin en büyük sebebi sağlıkla değil kozmetik hatalarla ilgilidir! Saç dökülmesi hem kadınlar hem de erkekler için yaş arttıkça problem haline gelir ve bu süreci engellemek, zamanı durdurmak adına saç dökülmesiyle mücadele etmek için üretilmiş birçok çözüm ve ürün vardır. Saç dökülmesine karşı önlem alma konusunda saç bakımı ürünleri kullanmaktan daha fazlasını yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız, birazdan size vereceğimiz ipuçları yardımı ile öğreneceksiniz!

Saç dökülmesi neden olur, saç dökülmesi nasıl önlenir, saçlarının son zamanlarda inceldiğini fark edenlerin yapması gerekenler nelerdir, hadi gelin birlikte bakalım.

1) Saçı Çeken Saç Modellerinden Kaçının

Sıkı atkuyruğu, topuzlar ve örgüler – özellikle Afrika örgüsü gibi saç çizgisini oluşturan küçük tüyleri dahi çeken her tür model, saç dökülmesine neden olabilir. Bu sıkı şekilde yapılmış saçların sebep olduğu baskı, saçları güçlü şekilde çeker ve dökülüp incelmesine sebep olabilir. Bu demek değil ki böylesi modellerden vazgeçin! Atkuyruğu yamak istendiğinizde metal bir malzemeden değil de lastikten yapılan tokalar kullanabilirsiniz örneğin. Atkuyruğunuzu açarken de saçların çekilmemesine ve karışmamasına dikkat ederek nazik hareketler yapabilirsiniz.

2) Yüksek Isı ile Çalışan Saç Aletleri Kullanılmayın

Isı saçlara her zaman zarar verir. Saç telleri içindeki bağların kırılmasına neden olarak saçların incelmesine ve dökülmesine sebep olur. Saç maşası veya saç düzleştirici kullanılırken belli bir bölgede saç aletini uzun süre tutmamaya özen gösterin ve on saniyede bir bölge değiştirin. Ayrıca, saç aletinden cızırtılar gelirse bilin ki saçlarınız yanıyor! Bu aletleri illa kullanılacaksanız, saçlara verdikleri zararı azaltmak adına mutlaka keratin saç bakım serumu uygulayın. Saçlarınızı kurutma makinasıyla kuruturken dahi hasar görebileceklerini unutmayın. Aslında en iyisi, saçı doğal yöntemlerle kurutmaktır ya da en azından banyo sonrası saçlarınızı kurutmadan önce keratin içerikli saç bakım yağı kullanabilirsiniz.

3) Saçlarınızı Kimyasala Maruz Bırakmayın

Saçları kimyasal maddelerle düzleştirmek veya rengini açmak saçın dokusuna zarar verir, dolayısıyla dökülmesine sebep olabilir. Bu yüzden saç incelmesi veya dökülmesi sorunu yaşanıyorsanız saçlarınızın rengi ve şekliyle oynamayın. Mümkünse saçlarınızın doğal rengine sadık kalın. Düzenli olarak kimyasal boya kullanılıyorsa da, kendinize bir keratin bakım seti edinerek haftada en az bir kez keratin bakımı uygulayabilirsiniz.

4) Beslenmenize Dikkat Edin

Vitamin, demir, çinko, biyotin ve B12 vitamini gibi mineraller bakımından zengin gıdaların hepsi saç tellerini güçlendirmeye yardımcı olur. Bol bol yeşil yapraklı sebze ve meyveler, fındık, fasulye, balık ve yağsız et gibi besinleri tüketmek saçları canlandırır. Eğer bu besinler gün içinde tüketilemiyorsa, gıda takviyesi olarak gerekli vitamin ve mineralleri almak da düşünebileceğiniz mantıklı bir seçenektir.

5) Saç Derinize Masajı Yapın

Saç derisi masajı, şampuan ve saç kremi sonrası duşta uygulanabileceğiniz bir yöntemdir. Masaj sayesinde saç derisindeki dolaşım iyileşir ve saçların kökleri uyarılmış olur. Parmak uçlarını başın etrafında yavaş ve dairesel şekilde hareket ettirerek masaj yapılabilirsiniz. Saçınıza uyguladığınız her üründe masaj yapmanızı öneririz. Bu sayede hem stresi azaltmış olursunuz, hem de saçlarınız daha da sağlamlaşır.

6) Uçucu Yağlar Kullanın

Doğa ananın gücüne güvenin! Doğal, uçucu yağlar uzun süredir doğal yararları sayesinde revaçta ve saçları sağlamlaştırmak için de iyi bir yöntem. Özellikle havuç tohumu, lavanta, hintyağı ve biberiye uçucu gibi yağlar, kafa derisinin durumunu iyileştirebilecek ve saç onarımını teşvik edebilecek rejeneratif, yatıştırıcı ve dengeleyici özelliklere sahiptir. Saç derisine uygulanacak masaja birkaç damla uçucu yağ ekleyerek saçlarınızın onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
Size bir kampanya haberimiz var!

Alışveriş Sepetim