Saç bakım kremi yıpranmış saçların kısa süre içerisinde kendisine gelmesi için etkili olan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır...
Saç Bakım Kremi

Kuru ve kuruya meyilli olan saçları ya da boyalar ve elektrikli eşyalar ile işlem görmüş olan saçları nemlendirmek adına kullanılan ürünlerden bir tanesi olmaktadır. Bu kremlerin genelinin içinde Aloe vera, avokado, argan özleri yerini alır. Bunların hepsi saçların daha güçlü olması ve beslenmesi için katkı sağlamaktadır. Kremlerin genel özelliklerine bakılacak olunursa;

 • Yoğun nemlendirici tarzında olmaktadır. Bu da kuru yapıda olan ya da işlem görmüş saçların kendisine gelmesi konusunda katkı sağlar.
 • Dıştan gelen elektrikli cihazlar ya da boyalar gibi etkilere karşı koruyucu olarak görev alır.
 • Rahat bir kullanımı bulunmaktadır.
 • Saçların ağırlaşmasına engel olarak hızlı ve anında etki etmesini de sağlar.
 • Saçların yumuşamasını sağlayarak açılma ve tarama da kolaylıkları sunar.
 • Kremsi bir formu vardır. Bu da saçların diplerine ve uçlarına daha hızlı nüfus etmesini sağlar.
 • Etkin bir yapısı olmasından dolayı bir dahaki saçların yıkanmasına kadar etkisini korur.
 • Keratin yapısı saçlara bire bir etki ederken bir yandan da saçların renginin ömrünü daha uzun tutar.
 • Saçların beslenmesini sağlarken, yapılandırır ve rahatlık verir.
 • Saç bakım kremi sayesinde hem derinlere nüfus edilmesi sağlanırken hem de uzun ömürlü olması sağlanır.

Kişilerin saç yapımlarına göre değişiklik gösteren keratin saç kremleri tüm saç modellerine aynı etkiyi göstermektedir. Koruma sırasından tutun uzama işlemlerine kadar birçok farklı noktada önemli olarak yer almaktadır. Saçın temelini oluşturan keratin proteini ile oluşturulan kremler uygun fiyatları ile yerini alır.

Kremlerin Kullanımı

Keratin yapıda saç kremleri kullanım olarak da oldukça kolaylıkları sunmaktadır. Bir kere yıkadıktan sonra bir dahaki yıkamaya kadar etkisini koruyan kremlerin kullanış şekilleri;

 • Duş sırasında kullanılır.
 • Saçların durulanmasından hemen sonra nemli saçlara uygulanır.
 • Saçların köklerinden diplerine kadar her yere masaj yapılarak uygulanır. Sadece dip kısımlarına değil daha iyi etki etmesi için uç kısımlarında ve orta kısımlarında olan kırıklar için o bölgelere de masaj yapılarak uygulanması gerekir.
 • Masaj yapılarak tüm saça yedirilen kremler durulanmaz. Diğer saç kremleri gibi olmadığı için durulamaya gerek yoktur. Saçların beslenmesi ve uzun süreli onarımlarda etkili olması için durulanmadan kullanılır. Bu sayede bir dahaki duşa girene kadar tekrar kullanmaya gerek kalmaz.

Keratin kremleri haftada ortalama iki ya da üç defa kullanmak yeterli olacaktır. Bu saçlarda istenilen gücü elde etmek konusunda bir hayli faydalı olacaktır. Işıl işlemlerin sonrasında en ufak yağlanma ya da hacim kaybı yaşatmıyor olması saçların temel bakımları için bir hayli önemli ürünler arasında olmasını sağlar.

Kendine değer verenler, saç bakımı konusuna da önem veriyor demektir. Bizi dışarıya yansıtan en önemli unsurumuz elbette bakımlı saçlarımız olacaktır. ‘’Saç bakımı’’ deyince en başta, ''saç bakım kremi'' ve ''keratin saç bakımı'' gelir. Neden mi ?. Çünkü saçlarımızın yapısı birbirinden farklı özellikler gösterir. İnce telli, sert, kuru gibi doğuştan kendine özgü özellikleri vardır.

Ayrıca saçlarımıza uyguladığımız işlemler de birbirinden çok farklıdır. Saçına sürekli düzleştirme yapmak, sürekli boyamak, veya sürekli röfle ve perma gibi işlemleri yaptırmak, saçın yapısını farklı derecelerde etkiler. Hatta bazen saçınızın doğal yapısını ciddi bir derecede bozar. Bu durumda ise, saç bakım kreminden önce, katkısız keratin bakımına ciddi ihtiyaç duyulur. Katkısız keratin yklenmesi, saçın alt yapısını onarması bakımından çok önemlidir.

Daha bunlar gibi bir çok sebeplerden dolayı, saçlarımızın sağlığını ve güzelliğini korumak için ve en uygun ‘’saç bakımı’’ yapmak için kendi özel saç durumumuza göre, farklı ürünler tercih ederiz. Özellikle ‘’saç bakım kremi’’ ve keratin yüklemesi bunlar içinde en sık kullanılan ürünler ve en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Şimdi sizlere hangi ‘’saç bakım kremi tavsiye’’  edilmeli ve ‘’saç bakım kremi nasıl kullanılır’’, ayrıca ‘’saç kremi zararlı mı’’ bunlar hakkında kısaca bilgiler vereceğim.

Saç Bakım Kremi Zararlı mı?

Bir çok şeyde geçerli olan bir kural var ki, özellikle saç bakımında geçerli olan, her şeyin en doğalı, en bitkisel olanı en güzeli oluyor. Fakat şu anda piyasadaki kremlerin büyük bir kısmı, maalesef sentetik kremlerden oluşuyor. Bunların bir çoğu da kimyasal içeriklerle, saçın iç yapısına müdahele ederek, saçın öz yapısına yumuşatmak adına  zarar verebilmektedirler. Belki bir kaç defa kullanmak pek bir zarar vermese de, sürekli kullananlarda ciddi sorunlar baş gösterebilmektedir.

Sentetik içeriklerin saça faydalı hiç bir etkisi neredeyse yoktur. Sadece zor açılan ve çok sert olan saçımıza geçici bir konfor verirler. Daha sonra ise yıkandıkça suyla birlıkte saçtan akıp giderler. Ancak saçta kalan kalıntılar, saçta mat bir görünüme sebep olabilmektedirler. Ne var ki, eğer saçınızı fena halde aşındırıp çok yıprattı iseniz, mecburen saçınızı kolay taramak için bu ürünleri kullanmak zorundasınız. Fakat saçınıza düzenli olarak her hafta mükemmel bir katkısız keratin yüklemesi yaparsanız, saçınız önceki sağlıklı haline kavuşacaktır. Belki de sizi krem kullanmaktan kurtaracaktır.

Sentetik kremlerin saçlara verdiği diğer bir zararı da sizlerle paylaşayım. Saç Bakım Kremi Zararlı mı? sorusuna da net bir cevap verilmiş olacak. Çünkü sentetik kremler, saça yapılacak olan doğal bakımların saçın içlerine girmesine mani olur ve önüne adeta bir duvar oluşturarak nüfuz etmesine engel olurlar. Saç beslenemez ve bu bakımdan faydalanamaz. Bu bakımdan saça doğal bakımlar yapılmadan önce, saçın arındırıcı bir şampuanla ve sıcak suyla 2-3 defa iyice yıkanması ve kozmetik kalıntılardan tamamen arındırılması gerekmektedir.

Saç Kremi Tavsiye

Saçınızın yapısına ve sizin kendi saçınızın  ihtiyacınız olan durumuna göre tercih edilmesi en iyi seçim olacaktır. Sentetik ve kimyasal içermeyen bir krem tercih etmeniz, saçınızı güvende tutmanız açısından önemlidir. Doğal ya da ‘’organik krem’’ ve ‘’organik şampuanlar’’ her zaman avantajlıdır. İlk günlerde sizi memnun edemeseler de bir iki hafta içinde saçınız buna alışacak ve günden güne saçınızı besleyerek güçlendirecektir.

Bizlerden ‘’saç kremi tavsiye’’ etmemizi isterseniz; yani, bir kremde, saçınızı yumuşatarak kolay taranmasını ve parlaklık vermesini beklemekten daha çoğunu isterseniz, yani saçınızı sürekli besleyerek güçlendirmesini ve korumasını da istiyorsanız, mutlaka ‘’organik kremler’’ konusuna yönelmenizi tavsiye ederiz. Bu alanda ise en fazla organik içeriğe sahip Likid Keratin Şampuan kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bitkisel saç kremi

Bizler ciddi bir saç bakımı yapmak istiyorsak, artık peşin memnuniyet alışkanlıklarından biraz vazgeçmesini öğrenmeliyiz. Uzun vadede saçlarımızın sağlığı açısından ‘’bitkisel saç kremleri’’ tercih etmeliyiz. Evet inkar edemeyiz ki, bir çok sentetik içerikli olan ‘’saç bakım kremi’’ ilk anda bize tüm ‘’doğal saç bakımı’’ yapan kremlerden daha sevimli gelebilirler. Kokuları da diğerlerinden yani bitkisel olanlardan çok çekici olabilirler. Hatta bazı dünya markaları  ‘’saç bakım ürünleri’’ reklamlarını çok çok iyi yaparak, sizlerde peşin bir güven oluşturabilirler. Çok pahalı reklam kampanyalarıyla sizleri etkileyebilirler. Ne olursa olsun, ‘’saç bakım kremi’’ seçimi yapabilmek için, çok iyi bir araştırma ve çok iyi bir tercih yapmalısınız. Kullanıcı yorumlarına önem vermelisiniz. 

‘’Bitkisel saç kremi’’, iki fazlı işlev görür. Hem normal bir kremden beklenen faydaları, yani saçınızı açmak ve yumuşatmak, hem de saça besleyici, nemlendirici ve koruyucu gibi önemli faydaları vardır. Elbette ''bitkisel saç kremleri'' diğerleri kadar ilk anda sizi onlar kadar memnun etmeyebilir. Eğer siz biraz sabır gösterirseniz kısa zamanda saçınız buna da aluşacak ve büyük bir fayda elde etmiş olacaksınız. 

Not: Keratin saç bakım kremine ulaşmak için fotoğrafa tıklayınız.

 

Yorum

destek.png