Saç Derisinde Pullanma

Saç Derisinde Pullanma

Saç derisinde oluşan pullanmanın birçok nedeninin olduğunu öne sürebiliriz. Saçta olan kabuklanma, pullanma bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kötü etkileyebilmektedir. Bunun nedeninin ne olduğu konusunda pekçok sorular aklımıza gelecektir. Saçta pullanma çeşitli cilt rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. Yine bir başka neden olarak kullanılan şampuanlar ve saç bakım ürünleri de içerisinde bulundurduğu kimyasallardan kaynaklı saça zarar verip pullanma oluşumuna neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

Saç Derisinde Pullanma Oluşmasının Nedenleri

Alerjik Reaksiyonlar, mantar gibi rahatsızlıklar, egzama, saçtaki kuruluk, stres, hormonal değerler, sedef hastalığı, terleme, mevsim geçişleri, zona hastalığı vb gibi birçok nedene dayanmaktadır. Saçta oluşan beyazlık, kabuklaşma, saçı tahriş edip kaşıma beraberinde gelecektir. Bunun daha da ilerisi iltahaplı yaraya yol açabilir. Bu kabuklaşmaının, pullaşmanın tek bir nedeni olmadığı gibi tek bir çözümü de yoktur. Mümkün mertebede kaşımamaya sulu yara açmamaya çalışılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Saç Derisindeki Pullanma ve Egzama Aynı Şey Midir?

Saç derisindeki egzama hastalığı daha kalıcı bir hastalıktır. Kabuklanma ve pullanma geçici bir kaşıntı ve geçici bir döküntü olabilir. Saç derisindeki pullanmanın doğru teşhisi için mutlaka bir cildiye uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Cildiye uzmanınca doğru yol takip edilip saçtaki pullanmaya çözüm bulunabilir.

Saç derisindeki kabuklanmanın bir diğer nedenlerinden birisi de saç dibinin nemsiz kalmasıdır. Yeterince nem almayan saçderisinde pullanma görülmeye, kaşıntılar olmaya başlar. Bundan kaynaklı gün içerisinde su tüketimine özen göstermemiz gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Yine bir başka neden olarak kullanılan ilaçları öne sürebilirizç. Uzun süre kullanılan ilaçlar cilde, saç diplerine pullanma, kaşınma gibi değişik etkiler yaratabilir. Bu konuda en doğrusunu yine doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Saç Derisindeki Pullanma Nasıl Geçer ?

Saç derisindeki pullanmayı fark ettikten sonra öncelikle doktora gidip nedenlerini incelemek gerekmektedir. Nedenlerinin öğrenilmesinden sonra doğru bir tedavi yöntemi kullanılmalıdır. Steroidal kortizonlu kremler pullanmaya, kaşınıya, döküntüye karşı kullanılan bir yöntemdir. Yine bir başka yöntem ilaçlı şampuanlardır. Saç derisindeki kabuklanmaya iyi geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Doğal içerik ve özelliğe sahip şampuanlar da saçta görülen pullanmaya karşı tedavi edilir yöntem olarak kabul edilmektedir. Saç temizliği de bu konuda çok hassas bir noktadır. Saçlar bu rahatsızlığın yaşandığı dönemde özellikle haftada 2-3 kez temizce yıkanmalıdır, kirli olmamasına özen gösterilmelidir.

İlgili Ürünler

popup reklam
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır