saçların ph'ı kaç olmalıdır.

Saçların pH'ı Kaç Olmalıdır ?

 

 

Saçlar zamanla yıpranarak ve saç ve saç derisi problemler baş gösterebilir. Kepek, pullanma, kaşıntı, dökülme, kızarıklık gibi problemler sonrası genelde saçlara uygulanan saç bakım ürünlerini değiştirerek çözüm yolu ararız kimi zaman bu durum olumlu bir şekilde sonuçlanırken kimi zaman olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Saç bakım ürünlerin içeriği ve PH değeri saç ve saç derisi açısından önemlidir. Saçınızın  PH değeri ile uyumlu şampuanlar kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Saç tipine ve saç sağlığı açısından PH değeri hakkında bilgi vermeden önce PH nedir? Ne anlama gelmektedir. Gibi konularda sizlere PH hakkında bilgiler vereceğiz.

 

 

 

saçların ph'ı kaç olmalıdır

 

 

 

PH Bir şeyin asidik mi yoksa bazik mi olduğunu gösteren ölçü birimidir. PH’ın Türkçesi hidrojen kuvvetidir. PH 0 ile 14 arasında değişen değerlere sahiptir. 0 ile 7 arasındaki  değerler asidik 7 ile 14 arasındaki değerler bazik özellik gösterir. İnsanın saçı ve kafa derisi yağı olarak bilinen sebumun  ph değerleri  4,5 ile 5,5 arasında değişen değerlere sahiptir. Saç derisi ve saç yapısının asidik değere sahip olması saç derisinde mantar ve bakteri oluşumunu engeller ve saç telinin dış tabakası olarak adlandırdığımız saç kütikülünün kapalı kalmasının ve sağlıklı olarak kalmasını sağlar. Saçlara uygulanan çoğu saç bakım ürünleri saçın Ph değerini bozar.

 

 

 

ph değeri

 

 

 

 

Çok bazik özellik gösteren saç dersisinde saç telinin dış tabakasının açılmasına ve çok çabuk yıpranmaya meyilli saç teli oluşmasına sebep olur. Çok aşırı asidik değere sahip saç bakım ürünleri ise saç ve saç derisinin aşırı yıpranmasına sebep olabilir. Bu nedenle saçın "PH değeri" olan 4,5 ile 5,5 arasında PH’ı dengelemek gerekmektedir. Peki saçımızın ve saç derisinin PH’ını dengelemek için ne yapmalı?

Hidrojen Potansiyeli veya Ph, bir şeyin ne kadar asidik veya bazik olduğunu gösteren bir ölçüdür. 0 ile 14 arasında değişen değerlere sahiptirler. 0-7 arası asidik, 7-14 arası baziktir. İnsan saçı ve kafa derisi yağı (sebum) 4.5 ve 5.5 arası Ph değerine sahiptir. Bu doğal asidik ortam saç ve saç derisinde bakteri ve mantar oluşumunu engeller ve saç kütikülünün (saç teli dış tabakası ) kapalı ve sağlıklı kalmasını sağlar. Kullandığımız pek çok ürün saçımızdaki doğal Ph'ı bozar. Çok alkali bir madde saç kütikülünün açılmasına sebep olur. Çok asidik olan ise kapanmasına sebep olur. Peki saçımızın Ph ını dengelemek için ne yapmamız gerekiyor?

 

 

 

şampuanın ph değeri

 

 

 

Öncelikle saç tipinizi tanıyınız. Saçınızda mantar veya bakteri varsa  büyük ihtimalle bazik değere sahiptir. Bu durum ise saçlarınıza kullandığınız saç bakım ürünlerin PH’ının 7 den büyük değere sahip olduğunu göstermektedir.  Bu nedenle saçınıza Az asidik özellik gösteren  ürünler kullanarak saçın PH’ını 4,5 il 5,5 arasına çekebilir. Dalgalı saçlara sahipseniz saç kütiküliniz kesmen açıktır. Saçları dalgalı olan  kişilerin  saçlarını as asidik PH düzeyinde olan 4,5 ile 5,5 arasında olmasını engeller. Düz saçlara sahipseniz saçları korumak için  fazladan bir önlem almaya  ve ürün kullanmaya gerek yoktur. Düzenli olarak saçlara keratin yükleme yaparak saçları yıpranmalara karşı korumaktadır.

 

 

 

saç bakım ürünlerin ph değeri

 

 

 

Saç  ve saç derisi sağlığı için uygun PH değerine uygun saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Sabunun PH değeri veya şampuanın PH değeri ne olmalı  diye merak ediyorsanız bir PH ölçer çubuklarını kimya malzemeleri satan veya medikalcilerden temin ederek saçın PH’nı ölçebilirsiniz. Saçlarınızda kepek, kaşıntı, yağlanma, matlık, dökülme gibi sorunlar yaşıyorsanız. Saçlarınızın bazik değere sahip olduğunu göreceksiniz bunun için " saçın PH değerini " dengeleyici özelliği bulunan ve içerisinde sülfat, paraben gibi kimyasallar içermeyen Liquid Keratin şampuanını  denemelisiniz. Bazik değerlere sahip saçların kütiküllerin açık olması, yıpranmış yada yıpranmaya meyilli olması nedeniyle Liquid Keratin ile saçlara keratin yüklemesi yapabilirsiniz.  Hem hasarlı saçlarınızı onaracak hemde saçın PH değerini dengeleyecektir.
 

İlgili Ürünler

popup reklam
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır