Makaleler » Blog » Parabensiz Şampuan

Parabensiz Şampuan

PARABENSİZ ŞAMPUAN

 

 

Son zamanlarda “paraben içermeyen” etiketlerinin ortaya çıkmasıyla parabensiz şampuan herkes tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. İlaç ve kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan paraben kansorejen etkiye sahip zararlı kimyasaldır. 

Muhtemelen parabenlerden uzak durmanız gerektiğini fark etmişsinizdir. Ama onların ne olduğunu biliyor musunuz? Paraben zararları nelerdir? Paraben içermeyen şampuan nasıl anlaşılır? En iyi Parabensiz şampuan markaları nelerdir?

Bu sorulara sağlıklı cevap bulabilmek için öncelikle paraben maddesinin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

 

 

 

Paraben Nedir?

 

Bilimsel düzeyde, parabenler bir dizi parahidroksibenzoat veya bir dizi parahidroksibenzoik asit olarak tanımlanmaktadır. Kozmetik ve ilaç endüstrisi tarafından bakterilerden korunmak için kullanılırlar. Parabenler nemlendiriciler, tıraş jelleri, makyaj ve hatta diş macunu dâhil olmak üzere birçok kişisel bakım ürününde bulunmaktadır. Peki, neden Parabensiz Şampuan kullanmalıyız? Parabenpotansiyel endokrin bozucu olarak kabul edilir. Uzmanlar, “Endokrin bozulması temel olarak hormon sisteminin normal fonksiyonunun bozulmasıdır ve hormon sistemimiz vücudumuzun tüm fonksiyonlarını yönlendirir” diyor. “Vücudumuzun işlevinde herhangi bir değişiklik veya bozulma, örneğin büyümeyi, gelişmeyi ve üremeyi, beyin işlevini değiştirebilir.” Parabenler, östrojen hormonunu özellikle taklit eder ve böylece bu hormonun üretimini engeller. Bundan dolayı kesinlikle parabensiz şampuan kullanmalıyız. Parabenin zararları bununla kalmamaktadır.

 

 

 

paraben içermeyen şampuan

 

 

 

Saç bakım ürünlerini kullanırken paraben içerip içermediğine kontrol etmemiz gerekir çünkü;  saç ve saç derisine uyguladığınız bu tür ürünlerin saç ve saç derisinden emilerek kana karışma ihitimali vardır. Bu tür zararlı maddeler kana karışması sonucunda hem sağlığınızı hemde saç yapısını bozmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi paraben maddesi sizi kanser edebilir. Saç, deri problemlerin artmasına neden olur bu yüzden saç bakımı için parabensiz şampuan kullanmaya özen gösteriniz.

 

 

Paraben Zararları

 

Bilimsel çalışmalar, parabenlerin vücut hücrelerindeki östrojen hormonunun aktivitesini taklit edebildiğini ve östrojenik aktivitenin meme kanseri formlarıyla ilişkili olduğunu gösterirken, meme tümörlerinde parabenler bulunmuştur. Parabenler, hücre zarları üzerinde dejeneratif bir etkiye yol açabilecek proteinleri parçalamaktadır. Sülfatların da kalp, akciğer ve beyinde kalıntı bıraktığı bulundu.

 

 

 

 

 

 

Sülfat, paraben, silikon içeren  saç bakım ürünleri saç  ve saç derisine zarar verdiğini söylemiştik. Bu zararlardan biraz daha açık bir şekilde söyleyecek olursak saçlarda oluşan yanma, yıpranma, kırık, matlık, ince telli, zor taranan, kabarık gibi saç teli problemlerini tetikler asla onarmaz hatta saçınıza daha da zarar verir. Kaşıntı, kabuklanma, kepek gibi saç derisi problemlerini oluşmasında büyük rol oynar. Saç derisine zarar vererek saçlarda kopma ve dökülmelere neden olmaktadır.

 

 

Paraben İçermeyen Şampuan Nasıl Anlaşılır?

 

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi şampuan, krem, maske gibi ürünlerin içerisinde bulunan sülfat şampuanların, deterjanların köpürmesi sağlayan bir maddedir. Paraben ise kötü kokuya sahip kozmetik ürünlerin raf ömrünü uzatmaktadır. Bu üreticiler için fayda sağlarken kullanıcıların sağlığını bozmaktadır. Bunun için " parabensiz şampuan " bulmak ve ürünlerin paraben içermediğini anlamak çok basit ve kolay yolu vardır.

 

Alacağınız ürünün içerik listesinin sonuna bakmanız yeterli olacaktır. Unutmayın, muhtemelen etilparaben, izobütilparaben, metilparaben veya propilparaben gibi bilimsel bir ismin arkasında paraben saklanıyor. Parabensiz şampuan arıyorsanız, ilk bakmanız gereken unsur, ürünün patentli ve tamamen organik olmasıdır.

 

 

Parabensiz Şampuan Markaları

 

Parabenin zararlarını öğrenince hepimiz doğal olarak paraben içermeyen şampuan arıyoruz. Peki, hangi ürünü alacağız. Öncelikle AVM’lerdeki kişisel bakım ürünleri satan mağazalardan uzak durmamız gerekmektedir. Çünkü zaten orada paraben ve sülfat içeren birçok ürün bulunmaktadır. Hatta dünya markaları öncüleridir. Paraben maddesinin bu kadar yaygın olarak kullanılmasın sebebi çok ucuzolmasıdır. Bu durumda parabensiz şampuan alırken ilk başta firmanın patentine bakmamız gerekiyor. Örneğin liquid keratin markasının ürünleri gibi. Eğer firma patentli bir firmaysa doğru yerdesiniz demektir.

 

 

 

parabensiz şampuan erkek

 

 

 

Liquid keratin ürünlerin içerisinde paraben, sülfat, silikon gibi kansorejen etkiye sahip zararlı kimyasallar içermediği için; Saç derisinde kabuklanma, kepek, kaşıntı, kızarıklık, dökülme ve koparak dökülme gibi saç problemlerle karşılaşmazsınız. Liquid keratin Parabensiz şampuan içerisinde barındırğı bitki özleri ile ürünleri çocuklar, bebekler, hamile kadınlarımız gönül rahatlığı ile kullanabilir. Asla yan etki yapmaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

ferdi k.
06 Mayıs 2019
Saçlarımda yaralar çıkıyordu doktorum parabensiz şampuan kullan dedi. Burası en güvenilir yer diye sipariş verdik bakalım

sefa n.
06 Mayıs 2019
Bir sağlıkçı arkadaşım parabensiz şampuan kullan dedi parabenin saç ve saç dersi rahatsızlıklarını tetiklediğini söyledi yaklaşık 2,5 aydır parabensiz şampuan kullanıyorum ve çok memnunum

selvi d.
20 Nisan 2019
kız kardeşim kimya okuyor gerçekten parabensiz şampuan kullanılması gerekiyormuş, parabenli şampuan sadece saçlara değil vücudumuzun genel sağlığını bozuyormuş başta cilt kanseri gibi rahatsızlara sebep oluyormuş

şermin kara
03 Nisan 2019
parabensiz şampuan fiyatları nedir

Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır